buty sportowe

Jak dobrze wybrać buty sportowe do biegania?

Tak wiele osób, które mogą wybrać buty sportowe do biegania ze sklepu https://zoio.pl/obuwie/buty-sportowe, może odkryć, że będzie to trudnym zadaniem, ale jesteśmy po to, by to ułatwić. Wystarczy postępować zgodnie z naszym praktycznym przewodnikiem, aby dowiedzieć się, jak znaleźć odpowiednie buty sportowe.

NA JAKIEJ POWIERZCHNI BIEGNIESZ?

Jeśli większość twojego treningu odbywa się na chodnikach, to buty drogowe są dla Ciebie. Z większą amortyzacją niż na torze lub w lekkich butach wyścigowych zapewniają one amortyzację wstrząsów, minimalizując ryzyko kontuzji. Jeśli biegniesz po miękkich błotnistych szlakach, lepiej jest mieć buty sportowe z głębokim bieżnikiem, które zapewniają większą stabilność i podparcie kostki, co jest niezbędne do biegania po nierównym terenie. Na chodniku te buty będą jednak niewygodne, ponieważ kolce wcisną się w podeszwy stóp. Istnieją też buty do biegania hybrydowe. Obuwie sportowe to sprawdza się zarówno na drogach, jak i na szlakach mieszanych, zapewniając zrównoważoną przyczepność i amortyzację.

W JAKICH SKARPETKACH BIEGNIESZ?

buty sportoweMoże to brzmieć głupio, ale grubość skarpetki może mieć duży wpływ na dopasowanie i wrażenia z noszenia buta, zwłaszcza gdy stopy rozszerzają się w upale. Podczas przymierzania do butów należy zawsze nosić skarpetki, w których zamierzasz biegać. Weź pod uwagę dobrą, techniczną skarpetkę do biegania, specjalnie zaprojektowaną z dodatkowym podparciem łuku i dodatkową wyściółką na całej kuli stopy, palców i pięty. Mimo komfortu nie zalecalibyśmy noszenia bawełnianych skarpetek podczas biegu. Bawełna zatrzymuje wilgoć, dodaje do tego ciepło i tarcie z biegania, a może skończyć się odciskami, brzydkim zapachem czy otarciami.

JAK DALEKO BIEGNIESZ?

Jeśli trenujesz do maratonu, zazwyczaj potrzebujesz innego stylu buta do biegania niż biegaczka, która próbuje pokonać krótkie dystanse. Na dłuższych dystansach potrzebna jest bardziej wyściełana para butów sportowych, podczas gdy na krótszych dystansach jest bardziej prawdopodobne, że skorzystasz z bardziej elastycznej podeszwy obuwia sportowego.

Przymierzaj buty sportowe

Zakup butów do biegania to duża inwestycja, dlatego ważne jest, aby przed zakupem zawsze sprawdzić je i przymierzyć, podbiec kawałem. Kilka kroków na podłodze sklepu nie oddaje w pełni tego, jak but będzie się czuł i jak będziesz reagowała na bieganie w nich.