Kozaki – czym różnią się od prawdziwych butów jeździeckich?

Jak powiedział kiedyś Terry Pratchett, im bardziej arystokratyczna jest rodzina, tym bardziej prawdopodobne jest, że jej córki będą zajmować się końmi, szczotkując je i wynosząc nawóz ze stajni za darmo. Nie mam pasji do koni, w ogóle uważam, że jest dobrze, że konie są gdzieś tam – a co bardzo ważne, nie pod moją pupą. Jednak ludzie coraz bardziej interesują się butami do jazdy konnej jako ważnym akcesorium modowym – więcej producentów oferuje wysokie buty czy to w stylu kawaleryjskim (kozaki), czy w stylu kowbojskim, na przykład https://zoio.pl/obuwie/kozaki-botki. Stąd mój przewodnik po butach do jazdy konnej!

Buty do jazdy przeznaczone jednak na wybieg, a nie do prawdziwego sportu są łatwe do rozpoznania. Są one zwykle zaprojektowane, tak, że ich długość zależy od rozmiaru stopy. Ogólnie rzecz biorąc, nie ma wykresu wielkości, który będzie wysokość i szerokość buta uzależniał, nawet u tego samego producenta butów z cholewami różne kozaki mogą być inne. To samo odnosi się do rzeczywistych butów do jazdy konnej. Tak profesjonalne buty jak i kozaki mogą być ściągane, lub mieć zamek błyskawiczny na boku.

kozakiWięc jaka jest różnica między modnymi butami a rzeczywistymi butami do jazdy konnej? Cóż, pierwsze są wykonane przy użyciu suwaków do sukienek – są to cieńsze, bardziej elastyczne zamki, które można umieścić wewnątrz łydki, z tyłu buta lub na zewnątrz łydki. Nie zawsze dotyczą całej długości buta, ponieważ można łatwo wsunąć stopę do butów.

Większość prawdziwych butów jeździeckich ma cięższe zamki błyskawiczne, ponieważ muszą być bardziej wytrzymałe. Zamki są prawie zawsze umieszczone z tyłu buta i przechodzą przez całą długość cholewy. I tak, prawdziwe buty do jazdy są sztywniejsze, wykonane ze twardszej skóry. Wszyscy wiemy, że skórzane kozaki muszą się „rozchodzić” – i potrzeba więcej czasu na poprawienie skórzanych butów. A te prawdziwe buty jeździeckie wymagają całkiem innych ruchów.

Inną ważną różnicą jest to, że koneserzy szukają buta, który będzie jak najprężniejszy. Spodnie jeździeckie i skarpetki są znacznie cieńsze i mogą być nieco mniejsze niż buty. Ogólnie rzecz biorąc, nie ma sensu inwestować w profesjonalne buty do jazdy konnej, lepsze są buty stylizowane na jeździeckie!